Poezi Dashurie

Shoh detin e kalter

Shoh detin e kalter, Dhe dielin plot shkelqim 
I zhytyr ne mendime ,Mbyll syte me trishtim
E ne nje cast te bukur ,Ndjej parfumin tend 
Shoh.po ti sje. dhe dhimbja, ze prape vend.
Dhe aty kuptoj ,qe ti je mjaft larg 
Dhe lotet ne sy ,gati me behen varg.

Shpirt me mungon

Shpirt me mungon
akoma dhe sot te kujtoj
shpirti im po vajton
se ska pran
dashurin qe kerkon

larg je kete e di
dhe ndoshta me ke
harruar pergjithnji
por un akoma te mendoj

dashurin qe kemi pasur
JO kete se harroj
sot u ben gati 2 vjet
dhe zemra akoma te kerkon

neper endrra te theret
TE DUA me te thon
por jo ti kurrizin e kthen
dhe dashurin ton me se kerkon

e ke harruar pergjithnji
por nuk ka problem moj zemra ime TI
un prap do te te DUA
deri sa te vdes do te ta
them fjalen ….TE DUA

Cdo sekonde te jetes time, mendimi im je ti, Largesine per ty do ta shkurtoj do ta bej afersi. Cdo pike shiu qe bie dashurine per ty me kujton, Do deshiroja qe pikat e shiut zemren tende te mbulojne.  Ne endrrat e mia cdo nate ty te shoh, Te perqafuar te dy sebashku ne qendrojme, une I afrohem zemres tende, dhe te them me embelsi, Se te dua zemra ime gezimi im je ti.  Me kete dua te them,  se ti je gjithcka per mua, dhe sikur te gjithe boten te me falnin, une vetem ty do te dua.   E di veshtire eshte ta besosh, Sepse jeta keto na ka dhuruar, Por dashurine qe kam per ty, BESOJE eshte dhurata me e cmuar.

Cdo sekonde te jetes time, mendimi im je ti,
Largesine per ty do ta shkurtoj do ta bej afersi.
Cdo pike shiu qe bie dashurine per ty me kujton,
Do deshiroja qe pikat e shiut zemren tende te mbulojne.

Ne endrrat e mia cdo nate ty te shoh,
Te perqafuar te dy sebashku ne qendrojme,
une I afrohem zemres tende, dhe te them me embelsi,
Se te dua zemra ime gezimi im je ti.

Me kete dua te them,
se ti je gjithcka per mua,
dhe sikur te gjithe boten te me falnin,
une vetem ty do te dua.

E di veshtire eshte ta besosh,
Sepse jeta keto na ka dhuruar,
Por dashurine qe kam per ty,
BESOJE eshte dhurata me e cmuar.

Poezi Dashurie

Kur te lexosh kete poezi
Dije qe un jam ne vetmi
Qe kur u ndame 
Asnjeher nuk u pame
Akoma te dua
Perse vuajtje do ket gjithmone per mua ?
Sa te jem gjall ty do te dua
Se je e vetmja per mua
Ndoshta tabi je me tjeter njeri
Nje tjeter qe te dhuron dashuri
Gjera te ndryshme perjeto
Por dije askush ne bot si un s`te do

Ti nuk kishe zemer

Ti nuk kishe zemer 
edhe pse ishe femer 
mendove veqc avanturat 
ne mes nesh i shkatrrove urat!ti nuk e meriton
qe une per ty te shkruaj 
e lere te qaj me lot 
e me zemer te vua

ti nuk kishe zemer 
luftove vetem per emer
per aq dhe pasuri 
humbe kete dashuri !

pranoje se ke gabuar 
se ne zemer me ke vra 
solle deri ne perfundim 
dhe rruget tani na jane nda 

nese e kupton lotin 
qe une ne sy e kam 
kupto se shum po vuaj 
qe tash me ty me sjam 

por une jam pajtuar 
me jeten reale 
edhe pse kam nje dhimbje 
kuptova se ishe fatale 

shiko zemren time 
ajo po qan e vajton 
vuajtjet e saj te medha 
ska mjek qe i sheron 

ti nuk kishe zemer 
ishe e pashpirt 
shum isha me ty 
e kete se kam dite 

do te vdes per ty 
dhe loti do te me mbes ne sy 
te gjith do ta kuptojne 
se zemren ti ma ke thy 

mos u pendo per gabimet 
nese ka ardh nje vonese
se asgje me nuk ndryshon 
tash ka humbur qdo shprese

fatin qe une mendova 
tjetrit iu kishte shkruar 
dhe une u desht te harroj 
se dikur te kam dashuruar

edhe pse me dhimbje ne zemer 
e kuptova kete te vertete 
vendosa qe pa ty se pa ty 
une ta vazhdoj kete jete 

me vjen shum keq nga jeta 
qe keshtu me mundoi 
me vjen shum keq per ty 
kur mendoj se dikush te mashtroi 

por sillem ka te sillem 
me duhet ta pranoj 
se ti nuk kishe zemer 
dhe askush ste mashtroj

u mundova te te bind 
qe te kthehesh perseri 
por ti kurr me nuk u ktheve 
dhe humbe kete dashuri 

mbaje tash te vetmin kujtim 
unazen qe une ta dhash
kujto sa te deshti shpirti im 
kujtoj dhe fjalet qe ti thash 

kjo jete nuk eshte reale 
dhe ska fare te verteta 
me lot dhe me vuajtje 
mua po me shkon jeta 

po te kishe zemer 
dhe ndenja per dashuri 
do ta kuptoje se loti im 
po pikon vetem per ty 

do te ishe e lumtur ne bote 
sdo te shihnim kurr ne lot 
do te ishim te bashkuar 
dhe dy persona te dashuruar.

Mos harro

Me fal zemer se ndoshta
me fjalet emia te lendova,
me fal shpirt se ndoshta nga
dashuria te gjykova,me fal i
dashurse veq per ty un mund
te jetoi,me fal engjellushi
im se pa ty nuk dua te egzistoi.
Mos harro se vetem ty te deshta
ne ket bot,mos harro se per
tynuk mu ndalen lot…
mos harrose pa ty qdo gje
esht ekot,mos harro se te
dua ma shum se dje sot…
Me kujto edhe kur thojn
se nuk jam gjall,mos harro
se as guri skishte plas me par,
me thuaj nje her se kot nuk ishte
krejt ky vajtim,mos harro se ti
je e vetmja lumturi ne shpirtin
tim,mos lejo qe t’i behem dashuris
edhe nje viktim,me thuaj nje her se
me do sa te dua shpirti im,mos
mendo se edhe nese me ty nuk
jam,beso se vetem ty te dua
me zemer ta tham…

Pse ?

Pse ekziston kjo dashuri?
Pse secili te shijon fjalen tradhti?
Pse s’deshirojn ta njohin dashurin?
Pse filluan ta shkatrojn rinin?
Pse tek rinia sekziston e verteta?
Pse per qdo gje ju merzitet jeta?
Pse keshtu po ndodh a me thoni?
Pse dashurin e vertete e tradhtoni?
Pse nuk rrini dore- per- dore?
Pse askush nuk e beni veten fajtore?
Pse thoni qe seriozisht dashurojm?
Pse ia vyshkeni gjethet luleve?
Pse ia theni krahet pellumbave?
Pse e harroni nje shpirt te ri?
Pse ate here jetoni ne dashuri?

DASHURIA

Më e rëndë se toka Më e lehtë se hija
E vjeter sa lindja Pafund sa gjithësia
E ëmbël sa fjala E hidhur sa pikëllimi
E ngrohët sa falja E fortë sa qëndrimi
Rrënon edhe atje Ku fare ska ndërtuar
Ep fryte në atë vend Ku rrënjë ska lëshuar
E-ndrit errësirën Errëson ndriqimin
I pasuron ëndrrat Dhe ndalon ëndrrimin
Ujitet dhe jeton Edhe në shkretëtirë
Përballon acarin Dhe nuk ka të ngrirë
Rrallë kthehet aty Qe njëherë del
Është fuqi e fort Kur pushton s`pari herë
Pastron çdo plagë Dhe një ofshamë liron
Sa do t`jetë e dhimbshme Plagën e shëron
Vajin e kthen në këngë Ngushllimin në urim
Ndryshk unazat ne gisht Kur nuk ka bashkim
Kur ndizet t`parën herë Flaka e saj përjetohet
Vetëm prushi nëse mbetet Është e para dhe nuk harrohet
Syri nuk e shef Veshi nuk e dëgjon
Zemra është folea Që në të banon.

Malli per Ty

Mbase nuk bej mire se po te shkruaj
pasi nuk di nga t’ja filloj
se kam shum per te treguar
nuk e di mund dhe te gaboj
ndoshta ate qe ndjej nuk e shpreh dot
sepse fjalet kan varferi dhe cdo te mjaftojn
gjithsesi disa germa po i formoj
“me gjith shpirt te dashuroj”
por te lutem mos e merr per dobesi
keto jan ndjenjat e mia per ty
edhe nese un te ngjaj si femi
eshte malli dhe deshira te jem me ty ne perjetsi…

Kur mendoj per ty

Kur mendoj per ty,
Ethe dhe shpirti leshon,
Mendoj per gjene me te bukur ne jete,
mendoj per dashurine tone.

Kur mendoj per syte e trishtuar,
dhe buzet qe dridhen pa fjale
mendoj per floket mbi gjoksin tend
dhe zemrat qe rrahin pandale.

Kur prane teje qendroj e heshtur,
dhe dridhem kur me prek ngadale,
mendoj se brenda teje ka dicka
qe ti ma thua me zemer,jo me fjale.

Dicka qe me ben te ndihem si engjell,
dhe hap krahet drejt teje fluturoj
ti me shrengon aq fort prane vetes
dhe une ngadale peshperis TE DASHUROJ.

Pergjithmone ne dy
Sonte ndihem vetëm,
nuk kam gjumë në sy.
Shiqoj lart në qiell dhe lutëm vetëm për ty.
Vetëm një ënderr,
vetëm një dëshirë,
vetëm një lutje,
kam për Perendin.
E di se më do, aq të dua edhe unë ty.
Por largësija është shkaktar,
që sjemi bashk ne dy.
Mos lejo largësin zemër,
të të shtyn në pikllim,
kur e di se dashuria jon,
nuk ka përfundim.
Mos lejo largësin,
të bën as te dyshosh,
se në jetën time,,
veq TI do egzistosh..!

Kjo mbremje

Kjo mbremje
Sa e ftohte qenka pa ty
vetem heshtje qe me mbyt
Tek kjo shtepi ku kthehem
pas kaq kohe
nuk ka asgje,asnje kujtim.
si per magji u fshine.
Ti
Sot ndjeva nevojen te flas me ty
ku!!!!!!!!!!!!
Ku te gjej serish une ty
Kush ma shoi driten e diellit
kush i mbuloi rrezet e tij
kush do me percjell e do me pres
tek kjo shtepi.
Kush buzeqeshjen do ma dhuroj
e ne sy drejte te me shikoj…
Sot nuk e di
sa nevoj te paskam
Lotet nuk po mi sheh njeri
nuk je ti…..
E sa te dua do peshperis
por pergjigje me nuk do kem
E di
Te dashurosh eshte e lehte
por te harrosh
qenka si vdekja vete…

Te duash

Te duash pa mbarim,keshtu duhet te jete,
te duash pa pas kushte,te jesh i paster vete,
te duash dhe te japesh cdo gje qe brenda ke,
te duash dhe te marresh,te jesh ai qe je!

Te duash dhe te ndash,te ndash pa patur cmire,
asnje te mos pengosh,te gjithe jemi te lire,
asnje nga ne se ka te drejten e roberimit,
asnje nga ne nuk eshte nje preh e skllaverimit…

Te duash pa meshire,te duash pa pengesa,
te duash cdo njeri,mos prit te te bejne ftesa,
te duash ti vetveten,atehere arrin te duash,
te duash dashurine dhe kurre ti te mos vuash…!

Bote e Rreme

Syte e mi lotojne dhe ngjyra eshte shuar,
dua qe ti mbyll,por zemra rri zgjuar,
ku e gjejme forcen te durojme kaq shume,
perse dashuria veç na ve ne gjume?

Te verbon ajo dhe asgje me s’shoh
ne vatren e brenges veteveten e ngroh,
me jane prere forcat,asgje me sbesoj,
kjo vetmi e shkrete,shpirtin roberoj…

Dhe dua te iki,larg ne hapesire,
dua qe nje dite te jem zog i lire,
sme pelqen kjo dhome,as dhe ky kafaz,
urrej roberine dhe kete maraz…

Dua te largohem ne nje bote te qete,
ku mos kete intriga,por engjej me flete,
nuk dua tu flas,vetem ti shikoj,
dua tjeter bote…kesaj si besoj!

Te besova dashuri...

Te shikoj ne sy
dhe me ty ne endrra tretem,
te mendoj çdo çast,
dritherimat me pershkojne,
zemra dridhet,syri qan,
jetime mbetem,
iluzionet e pashpresa,
dite e nate po me mbulojne…..

I besova dashurise,
ndjenja vete seç me genjeu,
adhurova lumturine,
pamundesine nuk ja kerkova,
nuk e di pse shpirtin mori,
pse ne bese ajo me preu,
ne udhekryqin e vajtimit,
krejt e vetme seç ndalova….

Bej te dal,po smund te ece,
bej te iki..skam fuqi,
bej te qesh dhe lot me dalin,
bej te qaj dhe me lot skam,
dashurova pabesine,
ne mjerim me tha te rri,
trendafil dikur i çelur,
sot petale e thare jam……

Te pata thene dikur

Te pata thene dikur
se rruget nje dite do ndahen
do ndahesh dhe Ti nga Un

Do ndahet gjithcka
qe eshte reale ne kete bote
do ndahet gjithcka
qe se fshehim dot

Si mund ta fshehim dhimbjen
nga nje cast gezimi?
si mund ta kuptoj un
qe ti je i imi???

SI mund ta fal heshtjen
kur pas saj fshihet nje gabim
dhe nje dite te me thuash
nuk ishim per njeri-tjetrin shpirti im!!!

As ne shpirt

As ne shpirt nuk ndjej me gezim
gjithqka me le pas, eshte thjesht
hidhrim ne jeten time erdhe
ashu pa pritur. pastaj u largove
ne dretim pa ditur!!

Ne syt e mi s’ka me jete
ty te harroj nuk eshte letefytyra me nuk me ndryqon
mendja te ti me rrin!!

Si mund te harrosh diqka te vjetor
nje fjal gjithashtu thot
zemra kerkon gjysmen tjeter!!!

Shpresa e thyer

Dashuria lindi në perëndim të diellit
Atëherë kur ti ia mirrje shkëlqimin,
Të përqafoja, të ledhatoja, të doja
Kurse ti m’a provoje durimin!

Bëheshe i pjekur, i matur tej mase
Nuk më lejoje të të them se çfarë ndjen zemra,
E dashuria ime po më kallte shpirtin
Sikur një vullkan më vlonte përmbrenda!

Dhe kur dashuria jonë mori udhë të mbarë
Kur më the: Të dua, me tërë fuqinë,
Dhe kur unë për ty hapa zemrën time
Bëra armik botën, familjen, shoqërinë!

Sa fillova të shijoj bukuritë e jetës
Të flutroja në flatrat e puhisë verore,
Para meje u hapën dyert e ferrit
Dhe pa ty e mbyllur unë mbeta prore!

Ishe i kombit tjetër, por kishim një fe
Dhe një gjuhë e flisnim, pa asnjë dallim,
Unë ty të kuptoja dhe ti më kuptoje
Nuk na duheshin fjalët, vetëm një shiqim!

Më ndalojnë të të dua, të mendoj për Ty
Duan që të ma vrasin në zemër dashurinë,
Më rrahin, më mundojnë, me nervat e mia luajn
Në vend të dashurisë, më ofrojnë vetminë.

Unë dashuri tjetër më s’dua të kem
Besën të pata dhënë dhe kurrë s’do t’a thej,
Edhe në këtë botë, edhe në botën tjetër
Njerëzisë dhe engjujve unë do të ua rrëfej!

Dashuria

Dashuria..eshte fjale e arte,
Qe natyrsheme shkelqene.
Kush e di dhe e ka prane,
Zemren veten s’e genjen.

Ai qe per maske e mbane..!
Shpirtin..veten ka maskuar.Kurre maska s’mund te fsheh,
Dashurin..e dashuruar.

e dua syrin tend

E dua syrin tend 
te me shikoj vetem mua 
e dua zemren tende 
te rrahi vetem per mua 
e dua trupim tend 
te bjere vetem mbi mua 
i dua buzet e tua 
te me puthin vetem mua 
i dua fjalet e tua te flasin 
vetem per mua 
i dua te gjithe pjeset 
e trupit tend te me perkasin vetem mua 
por mbi te gjitha vetem ty “TE DUA”

Ne boten magjike

Ne boten magjike po futem dhe sot,
aty ku trishtimi dhe ankthi srri dot,
ne boten magjike po futem me mall,
me pelqen kjo bote pasi eshte e rralle…

Po futem dhe endrra me vete me mer,
po futem dhe endrra me duket plot vlere,
po futem aty ku parfumon veç ere,
po futem aty ku ka dhe te tjere!!

Ne boten magjike e vetme u futa,
nga momenti dhimbjes nje cast u shkeputa,
se dua vetmine,urrej merzitine,
mbi te gjitha dua …dua dashurine!

Ne boten e arte dikush seç me dha,
me thuri nje kenge me fjale te medha!
Nje kenge poetike e dale nga zemra,
nje kenge poetike siç e do vete femra!

Ne kengen e bukur une isha ky yll,
e fshehur poshte letres te mbyllur me dyll,
nje shpirt i perlotur qe plage shume kishte,
nje ndjenje e gjakosur qe vdekjen po priste!!

Ne kengen e bukur une isha nje diell,
e bukur ,e nxehte,aty lart ne qiell,
ne kengen e bukur isha ngritur lart,
dikush me kish bere me krahe te arte….

Ne boten magjike sa shume qe me njohin!
Ne kete bote te bukur qe te gjithe me shohin,
ne boten magjike dua te pushoj,
dua kesaj bote hallet ti tregoj…

Dua qe te flas,dua te vajtoj,
dua te kendoj dhe shume te lotoj,
dua te perulem para lumturise,
dua qe te jem mikja dashurise….

Te me falesh.

Ne ato çaste te me falesh
ne ato çaste nuk jam une
por nje tren qe del binaresh
e ta kontrolloj me nuk mund.

Ne ato çaste te me falesh
per asgje nuk dua t’ia di
ne te dhemb a shkrihesh fare;
e nese digjesh, jemi dy.

Ne ato çaste te me falesh
kur si thupur fort do te t’tund
sikur jeten pastaj t’ma marresh
prap se prap me ty do humb.

Jane çaste unike n’turbullire
ndaj s’heq dore, jo, kurrsesi.
Jane si lulja ne shkretetire.
Jane ç’ka jemi dhe une e ti.

Ne ato çaste s’kam meshire
kam egoizem ne maksimum
jam altruist nese ke deshire
qe pastaj lehte te t’perkund.

Ne ato çaste te me falesh,
si nje cigare po te shkund,
si nje leter kur t’me kallesh
me ler te digjem deri ne fund.

Para se te vish matu dy here
se jam dragua qe leshoj zjarr
edhe po s’erdhe do behem ere
do depertoj qe te vi te t’marr.

Nuk e di...

Nuk e di….ku limitin,
mund ta kete dashuria,
nuk e di a eshte e afte,
te sheroje plaget e mia….

Nuk e di pse shume vonohet,
neper zemra qe te mbije,
nuk e di pse valle e tremba,
qe te une me te mos vije…

Nuk e di pse kaq e ndjej,
ndoshta prane nuk e kam,
nuk arrij dot ta kuptoj,
pse e brishte kaq shume jam?!

Nuk e di pse petalet,
kaq papritur mu keputen,
se kuptova pse nje dite,
vete endrrat mu zhduken….

NUk e di pse ti zog,
po rri mbyllur ne kafaz,
nuk te shoh dot ty moj ,
kur je mbushur plot maraz!

Nuk e di pse ti “luan”,
kafshe e pyllit qe mbreteron,
si te kapen,te burgosen
dhe me tela te rrethojne?!

Nuk e di pse te burgosur,
pse denon kjo dashuria?
nuk e di a ka te lumtur,
sa shume doja qe te dija…..!!

Dashurova syte e tu,

Dashurova syte e tu,
qiellin dukej sikur pashe,
dashurova trupin tend,
ne ekstaze papritur rashe!

Dashurova fjalet e tua,
dashurova puthjen tende,
degjova une fjalen “te dua”,
pashe veshtrimin tend me endje….

Duart e tua,me perkedhelnin,
ndjeva afshin e lumturise,
puthjet jo,kurre nuk me velnin,
nuhata aromen e dashurise…

Koken lehte te ty e vija,
siguria me mbulonte,
frymen tende afer ndjeja,
asgje tjeter sme mungonte…

Me pelqente te shikoja,
çdo gje qe te perkiste ty,
zemra fort brenda me rrihte,
sa here qe isha me ty…

Me mungojen sot,se ste kam,
me mungojne se prane nuk jam,
me mungon sot lumturia,
mbi te gjitha.. dashuria!

Varka e Lumturise

Ne varken e lumturise
Kishim hipur te dy
Une i jipja rremave
Ti me shihnje ne sy

Ne mes te detit ndaluam
Aty,ku s’na shihte njeri
Larg halleve e jetes
Beme dashuri

Nga larg te pyes ty vajze
A grua, cfare je,se di
kete ngjarje te bukur
A e kujton dhe ti ??

Ne syt e tu!

Ne syt e tu te bukur frymzohem per te shkruar
Buzet e tua te kuqe vdes per ti shijuar
dhe zjarin qe kam ne zemer sme len te qet
ai ndizet dhe nuk shuhet let.
Deshira per te qen afer teje
Digjet si zjari te un
Me madhe se deti pa ane
Me e madhe se fjala TE DUA.
Tek syt e tu humbet zemra ime
Tek buzeqeshja jote lundron shpirti im
Tek buzet e tua prehet shikimi im
TE DUA me shum se shpirtin tim.
Annunci

Rispondi

Inserisci i tuoi dati qui sotto o clicca su un'icona per effettuare l'accesso:

Logo WordPress.com

Stai commentando usando il tuo account WordPress.com. Chiudi sessione /  Modifica )

Google+ photo

Stai commentando usando il tuo account Google+. Chiudi sessione /  Modifica )

Foto Twitter

Stai commentando usando il tuo account Twitter. Chiudi sessione /  Modifica )

Foto di Facebook

Stai commentando usando il tuo account Facebook. Chiudi sessione /  Modifica )

w

Connessione a %s...

%d blogger hanno fatto clic su Mi Piace per questo: